Artykuł sponsorowany

5 rzeczy, o których musisz wiedzieć, prowadząc księgowość w Norwegii

Luca Regnskap

04 listopada 2022 08:30

Udostępnij
na Facebooku
5 rzeczy, o których musisz wiedzieć, prowadząc księgowość w Norwegii

Księgowość to jedna z najważniejszych kwestii związanych z prowadzeniem firmy. Fot. Luca Regnskap

Kiedy otwierasz własną działalność, może się zdarzyć, że sam poprowadzisz całość lub część księgowości, zanim uzyskasz wsparcie od specjalisty. Rachunkowość jest całkiem prosta, jeśli zrozumiesz jej podstawy.
Przeczytaj te 5 wskazówek przed rozpoczęciem prowadzenia ksiąg rachunkowych, aby nie stracić czasu i pieniędzy.

1. Zawsze wysyłaj fakturę w formie pisemnej

Cała sprzedaż musi być udokumentowana w księgach rachunkowych. Wysyłaj wszystkie faktury na piśmie bezpośrednio z programu księgowego, a dokumenty zostaną stworzone i przechowane zgodnie z wymogami prawa.

Większość nowoczesnego oprogramowania księgowego jest bardzo łatwa w użyciu. W Luca stworzysz fakturę za pomocą kilku kliknięć myszką, a po jej wysłaniu jest ona automatycznie księgowana.

Oprócz języka norweskiego i angielskiego, program Luca Regnskap dostępny jest również w języku polskim. Rejestrujesz dokumenty, wysyłasz oferty, tworzysz faktury i otrzymujesz raporty w języku polskim – a klienci, dostawcy i Urząd Podatkowy automatycznie otrzymują wszystko po norwesku. To bardzo proste!

2. Rejestruj wszystko, co kupujesz

W taki sam sposób, w jaki musisz wykazywać całą swoją sprzedaż, musisz również dokumentować swoje zakupy. Postaw na rutynę i stale rejestruj wszystkie faktury i paragony. Wtedy nie przegapisz ulg podatkowych, zaoszczędzisz czas, a Urząd Podatkowy będzie usatysfakcjonowany.

Luca jest przystępna cenowo, przyjazna dla użytkownika i dostosowana specjalnie dla małych firm, które same prowadzą całość lub część swojej księgowości. Rozliczanie wydatków jest bardzo łatwe, nawet jeśli kupujesz coś za gotówkę.
 
Skorzystaj z aplikacji mobilnej do zakupów gotówkowych:
 
●      Zrób zdjęcie paragonu
●      Wyślij obraz do programu księgowego
●      Dokumenty są następnie automatycznie zapisywane i bezpiecznie przechowywane zgodnie z wymaganiami władz.

System zajmuje się wszystkimi dokumentami cyfrowo i zgodnie z przepisami, dzięki czemu nie musisz martwić się o utratę czegokolwiek.

3. Pamiętaj o podatku VAT

Ostatecznie większość przedsiębiorców musi zarejestrować swoją firmę w rejestrze VAT. Podatek musi być następnie rozliczany i zgłaszany do Norweskiego Urzędu Podatkowego sześć razy w roku. Program księgowy pomaga w dotrzymaniu terminów składania raportów.

Oprogramowanie, takie jak Luca, pomoże Ci wybrać odpowiednią stawkę VAT, a tak długo, jak będziesz ostrożny w prowadzeniu księgowości, zgłoszenia VAT do Urzędu Podatkowego będą prawidłowe. Wtedy nie przegapisz również przysługujących Ci odliczeń.

4. Miej kontrolę nad finansami firmy

Drogą prowadzącą do kłopotów i niejasności z administracją podatkową jest zmieszanie własnych prywatnych finansów z pieniędzmi firmy. Załóż konto firmowe, nawet jeśli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą i trzymaj własne środki osobno.
 
Możesz uprościć i usprawnić wszystko, co ma związek z bankiem, łącząc program księgowy z bankiem internetowym. Zalet takiego działania jest wiele, w tym:
 
●      Możesz płacić rachunki automatycznie z programu księgowego, a dodatkowo będą one od razu w nim zarejestrowane
●      Oszczędzasz czas, a rozliczenia bankowe stają się łatwiejsze
●      Mniejsze ryzyko błędów.

5. Pilnuj terminów

Jedną z najważniejszych zalet przyjaznego dla użytkownika programu księgowego jest pomoc w zapamiętaniu terminów składania m.in. deklaracji VAT, deklaracji podatkowych czy rozliczeń rocznych.

Właściwy raport we właściwym czasie oznacza, że​​ unikniesz kłopotów z Urzędem Podatkowym.
Nie będę Cię również dotyczyły konieczności płacenia odsetek za zwłokę, obowiązkowych grzywien i inne niedogodności.

Ostatnie wskazówki

Chociaż prowadzenie księgowości jest dość łatwe – nie zapominaj, że wykwalifikowany specjalista może zaoszczędzić Ci kłopotów i straconego czasu.
 
Zawsze pytaj profesjonalistę, gdy masz wątpliwości. Zatrudnij księgowego, gdy tylko Twoja firma będzie mogła sobie na to pozwolić. Możesz ograniczyć wydatki, wykonując samemu najprostsze rzeczy, ale możesz skorzystać z usług specjalisty, aby np. przejrzeć zawiadomienia o podatku VAT lub roczne sprawozdania finansowe przed ich złożeniem.
Gość
Wyślij


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok