Biznes i gospodarka

Equinor z szansą na nowy zysk: na Morzu Barentsa odkryto kolejne złoże

Emil Bogumił

14 czerwca 2022 10:33

Udostępnij
na Facebooku
1
Equinor z szansą na nowy zysk: na Morzu Barentsa odkryto kolejne złoże

Na zdjęciu: jedna z baz wykorzystywana do rozbudowy pola naftowego Johan Castberg. Fot. Øyvind Gravås, Even Kleppa/materiały prasowe Equinor

W pobliżu pola naftowego Johan Castberg, Equinor dokonał kolejnego odkrycia ropy i gazu. Złoże zlokalizowane około pięciu kilometrów od dotychczasowych odwiertów posiada zasoby do 10 mln baryłek ekwiwalentu ropy. To drugie w ciągu miesiąca znalezisko surowców na Morzu Barentsa.
Odwiert otrzymał nazwę Skavl Stø. Operatorem jego koncesji jest Equinor. – Nowe odkrycie i związane z nim informacje będą rozpatrywane w świetle innych znalezisk na tym obszarze. Wspólnie z naszymi partnerami rozważymy dalszy rozwój tego obszaru – skomentowała Kristin Westvik, wiceprezes Equinor ds. poszukiwań i wydobycia na północy. 25 maja, również na Morzu Barentsa, norweski potentat odkrył złoże Snøfonn Nord. Nowe odwierty pozwalają na łączne wydobycie od 42. do 60 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Co dalej z nowymi odwiertami?

Jak informuje Equinor, złoża Skavl Stø i Snøfonn Nord wejdą najprawdopodobniej w skład projektu Johan Castberg. Na polu odkryto od 2009 roku 13 miejsc umożliwiających wydobycie ropy naftowej i gazu. Łączna ilość wolumenów surowców na wskazanym obszarze szacowana jest na od 450. do 600 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Pełne uruchomienie złóż planowane jest na 2024 rok. Wydobycie powinno trwać co najmniej 30 lat.
Equinor szacuje, że przy projekcie Johan Castberg stałe zatrudnienie znajdzie od 1700 do 2000 osób.

Equinor szacuje, że przy projekcie Johan Castberg stałe zatrudnienie znajdzie od 1700 do 2000 osób. Fot. Blue Mango, materiały prasowe Equinor

Ropa naftowa wciąż w cenie

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie cena ropy naftowej utrzymuje się powyżej 100 USD za baryłkę brent. W dniu rosyjskiej napaści wyceniano ją na 99 USD. W momencie kulminacyjnym kwota wymagana do zakupu surowca zbliżała się do granicy 140 USD.

14 czerwca średnia cena ropy brent wynosiła od 122,10 USD do 123 USD za baryłkę. Wartość surowca była o 11,5 proc. wyższa niż w analogicznym momencie maja. W ciągu roku podrożała o 70 procent.

Źródło: Equinor, E24, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


MałeMi

14-06-2022 13:20

Ile w ziemi jest złóż naturalnych, a społeczeństwo przy tym w dzisiejszych czasach coraz biedniejsze... ot dziwne to wszystko we współczesnym swiecie..

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok