Biznes i gospodarka

Norges Bank nie przestanie podnosić stóp procentowych? Podwyżki mogą pomóc najsłabszej od trzech lat koronie norweskiej

Monika Pianowska

13 marca 2023 16:07

Udostępnij
na Facebooku
Norges Bank nie przestanie podnosić stóp procentowych? Podwyżki mogą pomóc najsłabszej od trzech lat koronie norweskiej

Waluta Norwegii straciła na swojej pozycji znacznie bardziej, niż szacował Norges Bank. stock.adobe.com/licencja standardowa

Na posiedzeniu Norges Banku w styczniu 2023 główna stopa procentowa została utrzymana na niezmienionym poziomie 2,75 proc. Centralne Biuro Statystyczne (SSB) spodziewa się jednak, że wzrośnie ona jeszcze dwukrotnie o 0,25 punktu procentowego. Podobnego zdania są ekonomiści, którzy przewidują, że stopy procentowe po podwyżce wręcz zbliżą się do 4 proc.
Chociaż Bank Centralny Norwegii uzasadnił ostatnie decyzje potrzebą walki z inflacją, według SSB kolejne podniesienie głównej stopy procentowej osłabi aktywność w norweskiej gospodarce, przez co więcej osób zostanie bezrobotnych. Niemniej badacze są całkowicie przekonani, że szczyt stóp procentowych będzie wyższy niż oczekiwano i na podniesieniu ich w marcu się nie skończy.

Prognozy były zbyt kolorowe

Jednocześnie coraz więcej ekonomistów spodziewa się, że Norges Bank dokona korekty prognozy stóp procentowych, gdy za kilka tygodni ogłosi swoją decyzję, jak dalej z nimi postąpić. Czołowi analitycy spodziewają się teraz, że osiągną one poziom 3,5, a nawet 3,75 proc. – wobec 3 proc. uznawanych do tej pory za potencjalne maksimum.
Główny ekonomista Nordea, Kjetil Olsen, jest pewien, że stopy procentowe wzrosną. Jak powiedział na łamach TV2, ma pełną świadomość, że w ciągu najbliższych tygodni może dojść do dwukrotnej podwyżki stóp procentowych, i jego zdaniem nie będzie to ostatnia taka decyzja Norges Banku. – Nasza prognoza to szczyt na pułapie 3,75 proc. W tej chwili jesteśmy bliżej 4, a nie 3,5 proc. – dodał Olsen.

Korona słabnie

Dodatkowo według Nordea Markets korona norweska jest najsłabsza od trzech lat i prawdopodobnie będzie dalej słabnąć w przyszłości. Waluta Norwegii straciła na swojej pozycji znacznie bardziej, niż szacował Norges Bank. Słabsza korona prowadzi m.in. do wzrostu cen towarów importowanych z zagranicy.
Podstawowa stopa procentowa w wysokości 3,75 procent oznacza wspólne oprocentowanie kredytów hipotecznych na poziomie około pięciu procent.

Podstawowa stopa procentowa w wysokości 3,75 procent oznacza wspólne oprocentowanie kredytów hipotecznych na poziomie około pięciu procent. Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Ostatnio korona norweska gwałtownie straciła w stosunku do kilku walut, w szczególności w porównaniu z dolarem amerykańskim. 9 marca jeden dolar kosztował około 10,6 NOK. Może to przykładowo sprawić, że tegoroczne wakacje za granicą będą dla Norwegów bardzo kosztowne.
Według Olsena jednym z najważniejszych powodów osłabienia korony norweskiej jest to, że inne kraje na świecie podniosły stopy procentowe bardziej niż Norges Bank. Przykładowo główna stopa procentowa w USA wynosi już 4,5 proc.

Tracą też Norwegowie

W Norwegii jednak podwyżki stóp procentowych bardziej wpływają na finanse osób prywatnych, ponieważ większość Norwegów ma zmienne oprocentowanie zaciągniętych kredytów hipotecznych. Jednocześnie gdyby Bank Centralny Norwegii za bardzo wstrzymywałby się ze wzrostem stóp procentowych, aby oszczędzić dodatkowych wydatków norweskim gospodarstwom domowym, korona potencjalnie może się jeszcze bardziej osłabić, a inflacja wzrośnie.
Podstawowa stopa procentowa w wysokości 3,75 procent oznacza wspólne oprocentowanie kredytów hipotecznych na poziomie około pięciu procent. Następne posiedzenie komitetu banku centralnego odbędzie się 22 marca. Decyzja i raport o polityce pieniężnej zostaną przedstawione następnego dnia.
Źródła: TV2, SSB
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok