Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

2
Europejczycy piją najwięcej alkoholu na świecie

Jak podaje Aftenposten.no, to Europejczycy piją najwięcej alkoholu, a szczególnie młodzi ludzie pomiędzy 15. a 29. rokiem życia. Szwecja chce, aby w Europie zaostrzono politykę alkoholową.

Oto konsekwencje nadużywania alkoholu przez mieszkańców państw europejskich:

* Między pięć a dziewięć milionów dzieci z państw UE dorasta w rodzinach, w których nadużywany jest alkohol.

* 195 000 osób w Europie umiera rocznie z powodu nadużywania alkoholu.

* Osoby powyżej 60 - tego roku życia piją więcej.

* Konsumpcja alkoholu przez kobiety gwałtownie wzrosła.

Szwecja, która przewodzi obecnie UE, chce wprowadzenia w Europie ostrzejszej i bardziej restrykcyjnej polityki alkoholowej.

- Chcemy pokazać, że restrykcyjna polityka może z powodzeniem funkcjonować, mówi portalowi Drugnews szwedzka sekretarz stanu, Rangwi Marcelind.

Szwedzka Minister Zdrowia, Maria Larsson, mówi, że wszystkie kraje UE ustaliły strategię związaną z alkoholem, ale nadal jest dużo do zrobienia w celu zmniejszenia konsumpcji alkoholu w Europie.

- Dlatego też kwestia polityki alkoholowej powinna być jednym z priorytetów dla UE, mówi Larsson.

Zakaz reklamowania

Szwedzi uważają, że priorytetowe powinny być cztery kwestie:

* Dzieci i młodzież narażone na życie w rodzinach, gdzie nadużywa się alkoholu, powinny otrzymywać więcej wsparcia.

* Choroby związane z nadmiernym spożyciem alkoholu i zgony stały się częstsze wśród osób starszych, szczególnie wśród kobiet. Szwecja chce wprowadzić działania, które będą miały na celu lepsze informowanie osób starszych o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą nadmierne spożywanie alkoholu.

* Ceny alkoholu powinny pójść w górę, gdyż to ceny sterują konsumpcją. Alkohol w prawie wszystkich państwach UE stał się tańszy.

* Szwedzi chcą także o wiele ostrzejszej regulacji związanej z reklamowaniem alkoholu. Norwegia jest jedynym krajem w Europie, który wprowadził całkowity zakaz reklamowania alkoholu. W Szwecji i Francji są pewne restrykcje z tym związane. Szczególnie trudno kontrolować reklamowania alkoholu w Internecie, do którego tak duży dostęp mają dzieci i młodzież.

Chociaż pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, istnieją przykłady krajów, które przeprowadziły już własne działania związane z polityką alkoholową. Mariann Skar, sekretarz generalny organizacji European Alcohol Policy Alliance, w której skład wchodzą członkowie z 21 krajów europejskich, mówi, że prowadzenie restrykcyjnej polityki alkoholowej nie jest już tylko fenomenem nordyckim.


- W ciągu ostatnich lat sytuacja uległa zmianie. Więcej krajów stało się bardziej świadomych konsekwencji, jakie niesie ze sobą nadużywanie alkoholu, mówi Skar.

Ostrzeżenia

Francja jest jednym z krajów, w którym zmalało przeciętne spożycie alkoholu. Surowe regulacje związane z reklamowaniem alkoholu oraz intensywna kontrola kierowców sprawiły, że spadła śmiertelność wśród mieszkańców Francji. Całkowita przeciętna konsumpcja alkoholu na mieszkańca Francji spadła z 21 litrów (lata 70-te) do 13 litrów (obecnie).

- Francja jest jedynym krajem, który nakazał producentom trunków umieszczanie plakietek, ostrzegających o szkodliwym działaniu alkoholu na wszystkich wyrobach alkoholowych, mówi Skar. Ostrzeżenia skierowane są głównie do kobiet w ciąży.

W Szkocji dyskutuje się właśnie na temat wprowadzenia minimalnej ceny na alkohol.

- Tanie trunki kupowane są najczęściej przez osoby, które piją najwięcej oraz przez młodzież, dlatego jest to ważne przedsięwzięcie, kontynuuje Skar.

Irlandia wprowadziła natomiast zakaz organizowania tzw. «happy hour», kiedy to alkohol jest sprzedawany przez jakiś czas po niższej cenie.

Ale nie wszędzie jest dobrze. Według danych European Alcohol Policy Alliance, w Wielkiej Brytanii liczba osób ze zdiagnozowaną marskością wątroby zwiększyła się dziewięciokrotnie w ciągu ostatnich 10 lat.

Kraje nordyckie, takie jak Finlandia, Islandia, Szwecja i Norwegia przez długi czas były liderami w dziedzinie prowadzenia restrykcyjnej polityki alkoholowej. Ingeborg Rossow, badaczka z Norweskiego Instytutu Badań nad używkami (Statens institutt for rusmiddelforskning (SIRUS)), twierdzi, że istnieje wiele sposobów na ograniczenie konsumpcji alkoholu o udokumentowanym rezultacie, które UE mogłaby wprowadzić:

* Cena: wprowadzając specjalne opłaty/podatki na alkohol.

* Dostęp: zmniejszenie liczby miejsc, gdzie sprzedawany i serwowany jest alkohol oraz skrócenie godzin otwarcia takich miejsc.

* Granica wieku: wprowadzenie granicy wieku na kupowanie alkoholu, która będzie przestrzegana. Ważne, by ograniczyć szkodliwe skutki nadużywania alkoholu wśród młodych ludzi.

Większość krajów w Europie wprowadziło granicę wiekową na kupowanie alkoholu, ale nadal pozostają np. Grecja i Włochy, gdzie nie ma wprowadzonej takiej granicy.

Alkohol jest obecnie trzecim największym czynnikiem wywołującym szkody na zdrowiu na świecie, zaraz po wyrobach tytoniowych i nadciśnieniu. Każdego roku z powodu nadużywania alkoholu umierają setki Norwegów.

Według nowego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), alkohol jest obecnie na drugim miejscu na liście czynników ryzyka wywołujących szkody na zdrowiu w bogatych krajach. Każdego roku na całym świecie umiera 2,3 miliony osób na skutek nadużywania alkoholu.

W 2010 roku WHO planuje przedstawić pierwszą globalną strategię polityki alkoholowej.

Konsumpcja rośnie

W zeszłym roku na każdego Norwega zarejestrowano spożycie 6,7 litra czystego alkoholu.

Oprócz tego, na każdego Norwega trzeba doliczyć około 1,5 - 2 litry spożycia niezarejestrowanego, uważa SIRUS. Do takiej konsumpcji zalicza się np. towary alkoholowe zakupione za granicą.

Według SIRUS, w zeszłym roku w Norwegii było 7 230 miejsc, które miały pozwolenie na sprzedaż alkoholu.

Pomimo tego, że Norwegia jest daleko w przodzie, jeśli chodzi o ostrą politykę alkoholową, to również tutaj nadużywanie alkoholu niesie ze sobą poważne konsekwencje.

Czarne statystyki

W 2007 roku nadużywanie alkoholu było bezpośrednią przyczyną śmierci 258 mężczyzn i 85 kobiet. Według danych z SIRUS, w zeszłym roku, w Norwegii 2000 osób znalazło się w szpitalu na skutek poalkoholowych szkód zdrowotnych. Badaczka Ingeborg Rossow uważa, że jest to zaledwie szczyt góry lodowej.

Jednak większość przypadków śmiertelnych, które mają związek z nadużyciem alkoholu, trzeba szukać w innej kategorii, mianowicie wśród wypadków drogowych, mówi Rossow.
Na tę chwilę nie dysponujemy żadnymi liczbami, które mówią, ile osób straciło w Norwegii życie w wypadkach samochodowych z powodu nadużycia alkoholu.


Źródło: www.aftenposten.no
Fot.: sxc.hu

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


BiZi Z Wlochaczewa

25-11-2009 22:31

jak dla mnie to moga calkowicie w szwecji zakazac sprzedazy alkoholu, to jest porabany kraj, tak jak norwegia

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok