Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Historia

Międzynarodowy Dzień Pamięci o ofiarach Holokaustu. Dziś 76 rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

Natalia Szitenhelm

27 stycznia 2021 12:24

Udostępnij
na Facebooku
1
Międzynarodowy Dzień Pamięci o ofiarach Holokaustu. Dziś 76 rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

Napis Arbeit macht frei (Praca czyni wolnym) nad główną bramą obozu Auschwitz. marcovarro - stock.adobe.com/standardowa/Tylko do użytku redakcyjnego

27 stycznia 1945 żołnierze Armii Czerwonej dotarli do bram KL Auschwitz. Rocznicę wyzwolenia obozu Organizacja Narodów Zjednoczonych w 2005 roku ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to święto obchodzone w rocznicę wyzwolenia byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r. W tym dniu na całym świecie odbywają się wydarzenia oraz inicjatywy upamiętniające. ~gov.pl

- Tegoroczne obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu będą miały przede wszystkim wirtualny charakter. Wiele organizacji i instytucji kultury przygotowało także specjalne materiały edukacyjne poświęcone temu zagadnieniu, z których mogą skorzystać uczniowie i nauczyciele - czytamy na stronie polskiego rządu. 

Poniżej: Pomnik wzniesiony ku pamięci Żydów deportowanych i zabitych podczas II wojny światowej. Wykonał go brytyjski rzeźbiarz Antony Gormley.

Obóz śmierci

27 stycznia 1945 roku przed południem żołnierze 60 Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego dotarli na teren podobozu Auschwitz III Monowitz (Monowice), miejsca pracy przymusowej dla koncernu IG-Farben. Następnie, po odparciu wycofujących się oddziałów niemieckich, dotarli do obozu macierzystego Auschwitz I (Oświęcim) i Auschwitz II–Birkenau (Brzezinka). W Stammlager (obozie macierzystym) i podobozach zastali łącznie ok. siedem tysięcy skrajnie wyczerpanych więźniów, a także zwłoki około sześciuset, którzy zmarli z wycieńczenia lub zostali zastrzeleni przez SS-manów.

W obozie zginęło ok. 1, 1 mln ludzi: 1 mln Żydów, 70-75 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 15 tys. jeńców radzieckich, 10-15 tys., 10-15 tys. jeńców innych narodowości, podaje Franciszek Piper w „Ilu ludzi zginęło w KL Auschwitz. Liczba ofiar w świetle źródeł i badań”.

Poniżej: Ostatnio nakładem wydawnictwa Czerwone i Czarne ukazała się pozycja: “Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”. Reportaż Karoliny Sulej to przejmująca opowieść o tym, jak codzienna rutyna związana z utrzymaniem higieny osobistej, dbaniem o wygląd, dawała więźniom siłę do tego, by walczyć o przetrwanie. 

MN

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Marek Nowak

28-01-2021 00:30

Napis nad bramą faktycznie nieoryginalny by nie kusić szaleńców, oryginał odrestaurowany ma się dobrze. Pozdrawiam

Reklama

To może Cię zainteresować

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok