Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i prawo pracy

Permittering – zbliża się okres postojów w różnych branżach

info@multinor.no

12 listopada 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Permittering – zbliża się okres postojów w różnych branżach

Permittering oznacza, że pracownik zostaje na jakiś czas zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na rzecz pracodawcy. MN

Wielu pracowników z branży budowlanej i stoczniowej musi zmierzyć się z permitteringiem w trakcie swojej kariery zawodowej.
Permittering, czyli tymczasowy, przymusowy urlop jest tematem aktualnym zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Permittering oznacza, że pracownik zostaje na jakiś czas zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na rzecz pracodawcy. Dzieje się tak w związku z ograniczoną działalnością przedsiębiorstwa. Decyzję o permitteringu podejmuje albo sam pracodawca, albo pracodawca w porozumieniu z pracownikiem.
Reklama

Całkowity lub częściowy

Kwota zasiłku zależy od wysokości wynagrodzenia i może wynosić nawet 62,4% wcześniejszego dochodu brutto.

Przy 100% permitteringu obowiązek świadczenia pracy ustaje całkowicie, a w przypadku permitteringu częściowego wymiar czasu pracy pracownika zostaje zredukowany np. o połowę lub o 70%. Wymiar permitteringu zależy od tego, w jakim stopniu firma musiała czasowo ograniczyć swoją działalność.  

Warto pamiętać, że w czasie permitteringu stosunek pracy wciąż istnieje, a zawarta umowa o pracę jest w mocy. Oznacza to, że pracownik ma obowiązek lojalności względem pracodawcy, jest wciąż ubezpieczony, a okres przestoju wlicza się do okresu zatrudnienia. Kiedy okres permitteringu mija, pracownik ma zarówno prawo, jak i obowiązek ponownego podjęcia pracy.

Kto pierwszy w kolejce do permitteringu?

Przy wyborze, których pracowników jako pierwszych wysłać na permittering, pracodawca powinien kierować się długością stażu pracy. Od tej reguły można jednak odejść, jeśli przemawiają za tym szczególne względy jak np. kwalifikacje poszczególnych pracowników. 

Pracodawca powinien tak szybko, jak to możliwe powiadomić NAV (Urząd Pracy i Polityki Socjalnej) o tym, że zastosuje permittering. Obowiązek zgłaszania permitteringu do NAV dotyczy sytuacji, gdy pracownicy będą skierowani na przestojowe w wymiarze większym niż 50% przez okres dłuższy niż 4 tygodnie. 

Lønnsplikt, czyli obowiązek wypłacania wynagrodzenia pracownikowi, przypada pracodawcy tylko przez pierwsze 10 dni roboczych od daty wysłania pracownika na permittering oraz 5 dni po upływie 30 tygodni wypłacania zasiłku dla bezrobotnych.

Warunki tymczasowego zwolnienia

Mimo podtrzymywanych warunków umowy, aby pracownikowi przysługiwał permittering, musi on zarejestrować się jako bezrobotny na stronie NAV i aktywnie poszukiwać pracy. Należy także co 2 tygodnie wysyłać drogą elektroniczną karty meldunkowe – meldekort.

Należy pamiętać, aby zarejestrować się w systemie NAV najpóźniej w momencie zakończenia pracy. Urząd nie wypłaci zasiłku za okres przed rejestracją, nawet jeśli w tym czasie pracownik będzie już na permitteringu. Oprócz zarejestrowania się w systemie, trzeba wysłać do NAV wypełniony formularz wniosku o zasiłek dla bezrobotnych na permitteringu.
Aby mieć możliwość uzyskania zasiłku dla bezrobotnych na permitteringu, należy spełnić następujące warunki:
Wypracować prawo do zasiłku, czyli minimalny dochód brutto za 2016 rok w wysokości minimum 140 451 NOK brutto lub za lata 2016, 2015, 2014 minimum 280 902 NOK brutto
Być zatrudnionym na umowę o pracę w Norwegii
Zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy na stronie NAV
Aktywnie poszukiwać pracy oraz zamieścić CV w systemie NAV
Powodem permitteringu musi być spadek liczby zamówień lub inny czynnik zmuszający pracodawcę do tymczasowej redukcji pracowników, na który pracodawca nie ma wpływu, mimo starań uniknięcia wysłania pracownika na permittering.

Czy mam prawo pobierać permittering w Polsce?

Aby pobierać permittering w Polsce, trzeba być tzw. pracownikiem przygranicznym (grensearbeider), czyli podróżować między Norwegią i Polską przynajmniej raz w tygodniu. Reguła ta opiewa również osoby pracujące rotacyjnie na określonej umowie (np. 4 tygodnie pracy/2 tygodnie wolnego). Jeśli pracownik nie spełnia tych warunków, do Polski może podróżować tylko podczas okresów bezpłatnych na zasiłku, czyli w weekendy bądź w terminach, które wcześniej uzgodni z norweskim urzędem pracy.

Długość pobierania zasiłku i jego wysokość

Wysokość zasiłku oraz długość czasu jego pobierania zależy od osiągniętych dochodów w ostatnim roku kalendarzowym bądź za ostatnie 3 lata kalendarzowe. Zasiłek dla bezrobotnych na permitteringu można pobierać przez maksymalnie 49 tygodni w czasie 18 miesięcy u jednego pracodawcy. W przypadku zmiany pracodawcy przysługuje nowy okres zasiłkowy. Wysokość zasiłku wynosi 62,4% podstawy wyliczanej w oparciu o wcześniejsze dochody brutto.
Wymagana dokumentacja:
Powiadomienie o permitteringu (varsel om permittering) – dokument, który potwierdza fakt wysłania pracownika na permittering. Ważne są informacje o dacie rozpoczęcia przestoju oraz uzasadnienie
Umowa o pracę
Rejestracja pobytu w Norwegii (registreringsbevis) lub pozwolenie na pobyt (oppholdstillatelse)
Informacja o karcie podatkowej (informasjon om skattekort)
Zaświadczenie o pracy rotacyjnej – nie jest wymagane, jeśli w umowie o pracę zawarta jest informacja o pracy rotacyjnej
Lønns- og trekkoppgave za ostatni rok kalendarzowy
Odcinki z pensji za ostatnie 3 miesiące pracy
Aktualne CV
Kody MinID lub kod legitymacyjny z NAV
Druk PD U1 / SED U0002 (Dawniej E-301) – w przypadku udokumentowania dochodu z innego kraju EOG, np. Polski.
Czas oczekiwania na przyznanie zasiłku wynosi około 4 tygodni od momentu rejestracji jako osoby bezrobotnej oraz złożenia podania o permittering wraz z dokumentacją do NAV. Długość rozpatrywania sprawy może ulec wydłużeniu w zależności od ilości spraw analizowanych w danym czasie przez NAV.

Pobieranie zasiłku dla bezrobotnych do momentu znalezienia nowego zatrudnienia lub podczas trwającego permitteringu stanowi korzystne wsparcie finansowe dla osób pozbawionych źródła utrzymania. Jeśli ktoś znalazł się w opisanej powyżej sytuacji, a jednocześnie spełnia nałożone przepisami zasady ubiegania się o dagpenger, może śmiało wysłać wniosek.


 Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok