Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek do 17 maja z rabatem 10%

Praca i prawo pracy

Święto Pracy a... praca w Norwegii. Jakie zasady panują w kraju fiordów 1 maja?

Monika Pianowska

30 kwietnia 2024 17:00

Udostępnij
na Facebooku
4
Święto Pracy a... praca w Norwegii. Jakie zasady panują w kraju fiordów 1 maja?

Czy szef może zmusić do pracy 1 maja? stock.adobe.com/licencja standardowa

1 maja również w Norwegii zalicza się do świąt państwowych, a więc w tym roku, wypadają w środę, Święto Pracy, jest oznaczone w kalendarzu na czerwono. Podczas gdy jednak dla większości osób jest to dzień ustawowo wolny, a część zaplanowała sobie na ten czas urlop, nie wszyscy pracownicy mogą się cieszyć labą.
Jak 1 maja w kraju fiordów wygląda zarówno z perspektywy zatrudnionych, jak i osób które na przykład chciałyby zrobić szybkie zakupy na grilla albo skosić trawnik? Zasady przedstawiamy w pigułce w tym artykule.

Docenieni m.in. w służbie zdrowia

Ustawa o środowisku pracy wskazuje, że należy mieć co najmniej 50-procentowy dodatek do wynagrodzenia, kiedy pracuje się w święto państwowe. Jeśli w miejscu pracy obowiązuje układ zbiorowy, bonusy, do których zatrudniony ma prawo, są uregulowane właśnie w nim.
Pracownikom gmin i zakładów opieki zdrowotnej przysługuje dodatek w wysokości 133 ⅓ proc. za godzinę przepracowaną w godzinach od 00:00 do 24:00 w dni świąteczne (z wyjątkiem niedziel). Należy pamiętać, że w gminie Oslo obowiązują pewne odmienne przepisy, ponieważ posiada ona własny układ zbiorowy). Pracownicy rządowi zaś otrzymują wynagrodzenie w wysokości stawki godzinowej plus 100 proc. za godzinę przepracowaną pomiędzy 00:00 do 24:00 w święta (z wyjątkiem niedziel).
Pracownicy hoteli, restauracji i cateringu objęci umowami Federacji mają stuprocentowy dodatek za pracę w dniu 1 maja. Jeżeli pracownik miał zaplanowane wolne, a mimo to poproszono go o pracę, otrzyma dodatek w wysokości 200 proc. za zmianę.
Osoby pracujące w transporcie publicznym w stolicy 1 maja otrzymają 133-proc. dodatek. To samo dotyczy pracowników Flytoget. Maszyniści lokomotyw w Vy/NSB mają stuprocentową premię. Taksówkarze natomiast otrzymują wynagrodzenie w formie procentu od przejechanej kwoty brutto, przy czym minimalna stawka wynosi 41,8 proc.
Dodatki obowiązują też zatrudnionych w gastronomii.

Dodatki obowiązują też zatrudnionych w gastronomii.Źródło: zdjęcie poglądowe, fot. PxHere

1 maja supermarkety i punkty sprzedaży alkoholu państwowej sieci Vinmonopolet muszą być zamknięte. Wyjątkiem są tzw. brustad-buene, czyli małe sklepy i stacje benzynowe o powierzchni do 100 m kwadratowych. Ci, którzy pracują w takich miejscach 1 maja, mają prawo do stuprocentowego dodatku, jeśli są objęci układem zbiorowym pomiędzy Handel og Kontor og Verke.Wiele kiosków nie ma układu zbiorowego, ale pracownikom nadal przysługuje ustawowe 50 proc. oprócz normalnego wynagrodzenia.

Awaryjna zmiana może się opłacić

Czy jednak szef może zmusić do pracy 1 maja? Jeśli dane stanowisko wiąże się z koniecznością pracy w święta, praktyką jest rozdzielenie tej pracy pomiędzy wszystkich pracowników. Zatrudnieni często w umowie o pracę zgadzają się na dyżur w systemie zmianowym, który uwzględnia również dni ustawowo wolne.
Główna zasada ustawy o środowisku pracy stanowi, że co drugą niedzielę i święto państwowe należy mieć wolne. Oznacza to, że jeśli przepracowało się czerwony dzień w kalendarzu, następnego dnia należy się wolne. Prawo przewiduje jednak możliwość uśredniania niedziel i świąt państwowych. Może to oznaczać, że w rotacji wliczane są wszystkie niedziele i święta.
Tego dnia nie obowiązuje ustawa o spokoju w dniu świątecznym. Można zatem używać myjek wysokociśnieniowych, kosiarek lub hałasować w inny sposób. Dotyczy to również dnia 17 maja. Warto jednak okazać szacunek sąsiadom bez względu na okoliczności. Przepisy ustawy o sąsiedztwie i kodeksu karnego mają wpływ na to, co można, a czego nie można robić w święto czy dzień powszedni.
Źródła: lovdata.no, Dagsavisen, FriFagbevegelse, VG
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


LewySierpowy

04-05-2024 10:28

Martin19 napisał:
I już Ukraince na tym portalu … ale kibel… wszędzie dziadów pełno .. niech swój założą !! Był pewnie w pl i uciekł do norge .. Ukraince co wyjeżdżają dalej z polski .. powinni mieć zakaz wjazdu spowrotem do pl .. jak przyjadą deportacja na Ukrainę .!!! W zachodniej Ukrainie siedzą w knajpach.. lody jedzą … dlaczego zachodnia cześć nie pomogła wschodniej ???,,,,
Kto ci powiedzial,ze zachodnia Ukraina nie pomaga wschodniej? jak na kazdej wojnie,codziennosc wyglada tak ,ze nie kazdy walczy,mimo strachu ,ze bomba Ci spadnie na Twoj dobytek ludzie zajmuja sie codziennymi obowiazkami.

Martin19

02-05-2024 08:04

I już Ukraince na tym portalu … ale kibel… wszędzie dziadów pełno .. niech swój założą !! Był pewnie w pl i uciekł do norge .. Ukraince co wyjeżdżają dalej z polski .. powinni mieć zakaz wjazdu spowrotem do pl .. jak przyjadą deportacja na Ukrainę .!!! W zachodniej Ukrainie siedzą w knajpach.. lody jedzą … dlaczego zachodnia cześć nie pomogła wschodniej ???,,,,

Ryszard Lwie Serce

01-05-2024 19:43

Kato trzeba było napisać że to po ukraińsku to może byś plusy dostał zamiast minusów...

kotadolf .

01-05-2024 10:04

Siewodnia prazdnik maja w kraju radnom.
Pust muzyka igrajet, a my spajom.
My s krasnymi fłażkami idiom guliać.
A pticy wmiestie s nami spajut apiać.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok