Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Zdrowie

Zdrowe wybory dla zdrowego trybu życia

Udostępnij
na Facebooku
Zdrowe wybory dla zdrowego trybu życia


Dowiedz się, co możesz zrobić, aby zapobiec chorobie nowotworowej i cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata.



Kreftforeningen jest norweską organizacją pozarządową o charakterze non-profit podejmującą działania na rzecz walki z chorobami nowotworowymi. Organizacja opracowała program, który pomoże Ci życ i funkcjonować zdrowo.

Dlaczego Kreftforeningen chce pomagać?


Kreftforeningen to Norweskie Stowarzyszenie do Walki z Rakiem [przyp. red.]. Każdego roku w Norwegii rejestruje się około 30 000 nowych przypadków zachorowania na raka. Choć nie mamy pełnego wpływu na powstawanie chorób nowotworowych, to poprzez przestrzeganie prostych zasad możemy. Ryzyko zachorowania jest mniejsze jeśli zechcemy zastosować kilka zasad:

1.      Nie palić papierosów i nie używać snus-u;

2.      Zapobiegać otyłości;

3.      Poprawić kondycję fizyczną;

4.      Jeść różnorodnie i zdrowo;

5.      Wykluczyć spożywanie alkoholu;

6.      Rozważnie korzystać ze słońca;

7.      Jakiekiekolwiek zmiany chorobowe bezwłocznie konsultować z lekarzem;

8.      Czynnie brać udział we wszystkich badanach profilaktycznych;

9.      Przestrzegać zasad ochrony osobistej w kontakcie z materiałami karcogennymi (rakotwórczymi).

Rodzina


Wiele osób rzuciło już palenie, czas na Ciebie!


75 % społeczeństwa norweskiego nie pali papierosów, a około 35 000 osób rzuciło palenie w zeszłym roku. Palenie ma ogromny wpływ na liczbę zachorowań na raka dróg oddechowych. Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko nowotworu, szczególnie płuc. Pamiętaj, że środowisko bez papierosa oddziaływuje pozytywnie również na dzieci, a Twoje uzależnienie wpływa na ich zdrowie!

Niektórzy są w stanie samodzielnie zrezygnować z palenia, ale dla tych, którzy potrzebują wsparcia uruchomiona została specjalna infolinia pomagajaca rzucić nałóg. W języku norweskim można kontaktować się pod numerem telefonu 800 400 85, przez internet na stronach: Slutta.no, Røykeslutt lub przez komórke Slutta .

Zachowaj prawidłową wagę ciała


Utrzymując odpowiednią wagę ciała zapobiegamy powstawaniu wielu chorób, w tym nowotworów. Warunkiem zachowania prawidłowej wagi jest uprawianie sportu i zachowanie równowagi między ilością spożywanych pokarmów a aktywnością fizyczną.

Warzywa

Nie ma znaczenia czy zdecydujesz się na jazdę rowerem, wizyty na siłowni czy bieganie - najistotniejsze jest, aby znaleźć formę wysiłku fizycznego, którą uważasz za odpowiednią dla siebie. Ważne jest też, abyśmy zwrócili uwagę na to co i w jakich ilościach spożywamy. Zdrowa dieta to taka, która zawiera różnorodne pokarmy m.in. warzywa, ryby i pieczywo gruboziarniste. Jeżeli chcesz schudnąć musisz pamietać, aby zmiejszyć objętość posiłku i zmiejszyć ilość posiłków zawierających cukier i tłuszcz.

W Norwegii co 8 dziecko jest otyłe, dlatego tak ważne jest wprowadzania zdrowego jadłospisu już od najmłodszych lat. Aby zapobiec otyłości wśród naszych dzieci musimy kształtować ich światopogląd zdrowego odżywiania i chęci bycia aktywnymi na co dzień.

Uczestnicz w badaniach profilaktycznych


Każdy mieszkaniec Norwegii otrzymuje co jakiś czas propozycję udziału w badaniach. Przeważnie dotyczy to badań na wykrycie nowotworu we wczesnym jego stadium lub badań scriningowych (przesiewowych) np.: raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita.

Kto może bezpłatnie skorzystać z badań profilaktycznych?


• Badanie mamograficzne jest proponowane co dwa lata kobietom miedzy 50 a 69 rokiem życia. Pozwala na wczesne wykrycie nowotworu piersi.

• Badania masowe pozwalające na wykrycie raka szyjki macicy proponuje się wszystkim kobietom między 25 a 69 rokiem życia oraz tym, które rozpoczęły życie seksualne. Po 3 latach od ostatniego badania wysyłane są listy przypominające o ponowieniu badania.

• Propozycję badań profilaktycznych raka jelita i odbytnicy otrzymują osoby w wieku miedzy 50 a 74 rokiem życia, które zamieszkują Østfold, Akershus og Buskerud.

Musimy być świadomi i jak najczęściej brać udział w badaniach, aby wykrywać i leczyć poważne schorzenia we wczesnym stadium.

Obok wyżej wymienionych badań należy też wpomnieć inny program scriningowy tzw. szczepienia HPV, którym objęto dziewczynki uczeszczające do 7. klasy. Program ten ma za zadanie zapobiegać zakażeniom wirusowym, które prowadzą do nowotworu szyjki macicy lub brodawkom narządów płciowych. Ważne jest aby jak najwięcej dziewcząt/kobiet skorzystało z tej oferty bo to w przyszłości uchroni je od nowotworu dróg płciowych.

Masz pytania dotyczące raka?


·        
Zapraszamy na stronę Kreftforeningen w języku polskim - znajdziesz tu odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące wykrywania i leczenia nowotworów. Organizacja ma także bardzo dobrze opracowaną stronę internetową zawierającą informacje w języku norweskim.

·         Infolinia Kreftlinjen - dzięki infolinii pod numerem telefonu 800 57 338 możesz porozmawiać z polską pielegniarką w każdy wtorek między 15:00 a 20:00! UWAGA: Infolinia w j. polskim będzie nieczynna do 4. sierpnia 2014. Informacji po angielsku lub norwesku możesz zasięgnąć od poniedziałku do czwartku między 9:00 a 20:00 oraz w piątki między 9:00 a 15:00.

Kreftlinjen


·         Sms, mail lub chat - pielęgniarka, prawnik i pracownik socjalny odpowiadają na każde zadane pytanie dotyczące nowotworu. We wtorki jest możliwość czatu po polsku. Czytaj więcej tutaj.

Kreftforeningen organizuje także wykłady i spotkania informacyjne dla grup osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat chorób nowotworowych, ich zapobiegania i leczenia. Chętnie też przedstawiają prawne aspekty leczenia tych schorzeń i udzielają jak odpowiedzi na zadawane pytania. Skontaktuj sie na podany adres internetowy: may-britt.knobloch@kreftforeningen.no. Na stronie Kreftforeningen.no możesz zamówić również materiały informacyjne po norwesku i angielsku.

Więcej na temat organizacji Kreftforeningen możesz przeczytać tutaj.


Więcej na temat zdrowia Polaków w Norwegii znajdziesz w tym artykule.



Kreftforeningen


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok