Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
2
Co jest dozwolone – a co nie jest – 17 maja?

 
 foto: wikipedia.org
17 maja jest dniem, w którym obchodzony jest Dzień Konstytucji, jednak to, co jest dozwolone w tym dniu, oraz to co nie jest, reguluje szereg innych praw. Jakie są postanowienia dotyczące flagi, czy sąsiad może w tym dniu bezkarnie kosić trawę? Ile maksymalnie mogą kosztować losy na loterię? Sprawdź!

Dlaczego 17 maja jest świętem narodowym?


Alkohol


Większość Norwegów zaczyna świętować już dziś. Nie ma jednak potrzeby szybszego zwalniania się z pracy po to, by zdążyć zrobić niezbędne zakupy przed zamknięciem sklepów sprzedających alkohol. Jeżeli obsługa sklepu odmówi sprzedaży alkoholu po godzinie 18, to jest w błędzie! Prawo alkoholowe odróżnia święta narodowe i kościelne.

Vinmonopolet zamyka swoje drzwi wcześniej na dzień przed świętami kościelnymi, 17 maja ta reguła nie dotyczy. 16 maja nie jest traktowany jak sobota, dlatego też alkohol będzie można kupić do godziny 18.

Dugnad

Jeżeli twoje dzieci należą do szkolnego chóru albo organizują atrakcje 17-majowe, możesz zostać wezwany do opiekowania się nimi w ramach dugnadu. Osoby aranżujące Dzień konstytucji, np. w szkołach, skarżą się często na brak rąk chętnych do pomocy i wystawiają kary tym, którzy nie chcą uczestniczyć w przygotowaniach.

„Takie postępowanie nie jest zgodne z prawem. W 2006 roku wydano wyrok, na mocy którego nie można nakładać kar finansowych na osoby, które nie chcą uczestniczy w corocznym dugnad. Jeżeli jednak chór szkolny zawarł w swoim statucie punkt mówiący o tym, że możliwe jest wystawianie mandatów osobom, które odmawiają pomocy, to może w tej sytuacji nałożyć odpowiednią karę” mówi adwokat Joakim Marstrander.

Flaga Norwegii

„17 maja to oficjalny dzień flagi, wywieszanie flag na budynkach użyteczności społecznej uregulowane jest prawnie. Prawa te nie dotyczą prywatnych domów, dobrze jest jednak wziąć je pod uwagę. Paragraf 6 regulaminu dotyczącego flagi narodowej mówi, że flagi powinno się wywieszać o 8 rano, a zdejmować tuż po zachodzie słońca, nie później jednak niż o 21” precyzuje Marstrander.

Flagi innych państw

Czy można świętować używając flag innych państw?

„Nie ma żadnych regulacji prawnym dotyczących osób prywatnych, które chcą używać flag innych, niż norweska. Zgodnie z prawem można więc używać takiej flagi, jakiej zechcemy” mówi adwokat.

Według regulaminu, flagę Samów można wieszać na budynkach użyteczności publicznej razem z flagą Norwegii.

„Nie ma regulacji, które mówiłyby o tym, czego nie można robić z flagą, np. rzucać nią o ziemię. To kwestia wychowania i manier” mówi Marstrender. 

Koszenie trawy

Dzień wolny od pracy to doskonała okazja do tego, by zająć się ogródkiem, skosić trawę. Bywa też, że pracownicy, którzy przybyli z innych państw nie przerywają swojej pracy na czas norweskich świąt narodowych i hałasują na placu budowy. Czy mogą to robić?

„17 maja to święto narodowe, nie obowiązuje w tym dniu zakaz zakłócania spokoju tak, jak ma to miejsce w święta kościelne. Nie można więc powstrzymać sąsiada od używania głośnej kosiarki” wyjaśnia Marstrander.

Zawiadomić Inspekcję Pracy?


„Według prawa pracy 17 maja liczony jest jako niedziela, dlatego też powinien być to dzień wolny od pracy. Jeżeli jednak charakter pracy wymaga, byśmy 17 maja stawili się na naszym stanowisku tak, jak w dzień powszedni, to jest to możliwe, na mocy paragrafu 10-10 prawa pracy” opowiada adwokat.

Jeżeli chcemy, by praca na budowie w ten dzień została zatrzymana, możemy zawiadomić Inspekcję Pracy (Arbeidstilsynet).

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia sklepów są takie, jak w niedziele, tylko niewielkie sklepy mogą działać w ten dzień. Nie ma żadnych specjalnych ograniczeń dotyczących serwowania jedzenia, można więc udać się na obiad w restauracji.

Niektóre restauracje mają w zwyczaju podnosić ceny w Dzień Konstytucji.

„Mogą oczywiście to zrobić. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących maksymalnych cen serwowanego jedzenia” wyjaśnia Marstrander.

Dodatek do pensji

Co z pensją w przypadku, kiedy 17 maja wypada w „pracujący” dzień tygodnia? Czy dniówka przepadnie?

„Nie. Według obowiązującego prawa, pracodawca ma obowiązek wypłacić dniówkę za 1 i 17 maja. Dotyczy to zarówno osób pracujących na akord, jak i tych otrzymujących wynagrodzenie godzinowe oraz dzienne. Jeżeli musisz stawić się w pracy 17 maja, masz prawo do 50% dodatku do stałej pensji” wyjaśnia adwokat.

Za te dni wolne od pracy możesz otrzymać wynagrodzenie!

Los może kosztować maksymalnie 5 koron!


W szkołach bardzo często organizowane są loterie. Czy są one jednak legalne?

„Można organizować szkolne loterie, pod warunkiem, że spełniają one określone warunki. Pojedyncza wygrana nie może przekroczyć kwoty 8000 koron, los nie może kosztować więcej, niż 5 koron, a wartość wszystkich wygranych nie może być wyższa, niż 40 000 koron. Jeżeli los będzie kosztował 10 koron, to można wykłócać się o cenę” mówi Marstrander.

Reklamy

17 maja nie wygasają żadne ostateczne terminy, przechodzą one na następny dzień roboczy. Dlatego też można usiąść wygodnie na kanapie przed telewizorem. Czy święto narodowe to dzień, w którym obowiązuje zakaz wyświetlania reklam?

„Nie, rozporządzenie dotyczące zakazu wyświetlania reklam obowiązuje jedynie w Wielki Piątek, pierwszy dzień Wielkanocy, pierwszy dzień Zielonych Świątek i w pierwszy dzień Bożego Narodzenia. 17 maja to zwyczajny dzień w telewizji” kończy swoją wypowiedź Joakim Marstrander.

Źródło: dinepenger.no



Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok