Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Życie w Norwegii

Norwegia daje zielone światło na dobrowolne szczepienie małych dzieci

Natalia Szitenhelm-Smeja

18 stycznia 2022 12:00

Udostępnij
na Facebooku
5
Norwegia daje zielone światło na dobrowolne szczepienie małych dzieci

Rząd zgadza się, by rodzice, którzy dobrowolnie planują zaszczepić swoje dzieci, mieli taką możliwość adobestock/licencja standardowa/StockPhotoPro

Rząd wyraża zgodę na dobrowolne podanie szczepionki wszystkim dzieciom w wieku 5-11 lat. Do tej pory preparat w tej grupie wiekowej oferowany był tylko przewlekle chorym.
Choć Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) nie wystosował zaleceń co do szczepień wszystkich najmłodszych w wieku 5-11 lat, rząd zgadza się, by rodzice, którzy dobrowolnie planują zaszczepić swoje dzieci, mieli taką możliwość, informuje resort zdrowia w komunikacie z 14 stycznia. - Dzieci bardzo rzadko mają poważny przebieg covid-19, a wiedza na temat rzadkich skutków ubocznych lub skutków ubocznych, które mogą wystąpić po długim czasie, jest ograniczona. [..] Wyrażamy jednak zgodę, by rodzice mogli zaszczepić swoje dzieci, będzie to istotne zwłaszcza w przypadku kilku grup dzieci – mówi minister Ingvild Kjerkol.

Szefowa resortu ma na myśli dzieci zmagające się z przewlekłą chorobą, a także te, które znajdują się w grupie ryzyka zakażeniem, ponieważ przebywają w krajach o większej liczbie infekcji lub utrudnionym dostępie do usług zdrowotnych.

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat są dobrowolne i bezpłatne.

Dwie dawki dla nastolatków

Ministerstwo informuje również, że w grupie wiekowej 12-15 lat możliwe jest przyjęcie drugiej dawki szczepionki na covid-19. - Nie jest to jednak ogólne zalecenie, ponieważ największe korzyści przynosi już pierwsza dawka, a druga dawka może zwiększać ryzyko zapalenia mięśnia sercowego. Obecnie posiadamy również ograniczoną wiedzę na temat innych rzadkich skutków ubocznych - dodaje resort. Kjerkoll informuje, że gminy powinny uważać na planowanie szczepień w szkołach, ponieważ oferta może być wtedy odbierana jako silna zachęta ze strony władz do zaszczepienia się i tym samym być postrzegana jako mniej dobrowolna.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


LewySierpowy

19-01-2022 07:43

Szczepic sie by zaszczepionych i tak zarazac,ale co to wirusek wsrod zaszczepionych to jakis inny jest? Media sa wirusem! Nie dziekuje,nie wezme ani dzieciom nie podam tego gowna...

Maciej xXx

18-01-2022 21:10

sebeqn

18-01-2022 15:07

Teraz to na pewno pandemia w końcu się skończy...

MiroMaro

18-01-2022 14:14

Dr Mengele byłby z was dumny!

55555555 55555555

18-01-2022 13:56

Jaki teraz to ma sens? W dodatku
zdrpwych dzieci?...trzeba mieć poważnie ubytki...wiedzy i nie tylko...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok