Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Feriepenger a wypowiedzenie umowy - Norwegia

Czytali temat:
AAA NNN Karol Pitek Zbigniew Karpinski Gracjan Pajak Remigiusz Kluska Riggman Wladman Paweł Sz Marta Wolska Remek Patryk (1417 niezalogowanych)
8 Postów
Remek Patryk
(Remek Patryk)
Wiking
Witam,
moje pytanie dotyczy wypłaty przez pracodawcę feriepenger dla pracownika, który nie jest już u niego zatrudniony. Precyzując chodzi mi o to czy mogę otrzymać feriepenger wraz z ostatnią wypłatą, czy też muszę czekać do przyszłego roku kalendarzowego? Taką wzmiankę doczytałem w niektórych przepisach, ale nie wiem, jak to ma się w realu tzn. czy jest sztywny przepis, którego musi trzymać się pracodawca czy też taka ewentualna wypłata dla odchodzącego pracownika to tylko dobra wola pracodawcy ?
Z góry dziękuję za wszelkie info
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
442 Posty
Riggman
(Riggman)
Wyjadacz
Generalnie jest OBOWIAZEK przez prawo zaplacenia feriepenger wraz z ostatnia wyplata i powinienes swojemu pracodawcy o tym przypomniec bo Ci co nie placa FP z ostatnia wyplata to juz raczej tych pieniedzy nie widza nigdy

ale

Jak np tym pracodawca jest np agencja pracy gdzie dostales zlecenie\oppdrag i skonczyles i nie wypowiedziales umowy to dostaniesz w nastepnym roku ale jak wypowidziales i nie dostales to powinna zapalic sie lapmka ostrzegawcza bo prawdopodobnie to bedzie oszustwo
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Remek Patryk
(Remek Patryk)
Wiking
Riggman napisał:
Generalnie jest OBOWIAZEK przez prawo zaplacenia feriepenger wraz z ostatnia wyplata i powinienes swojemu pracodawcy o tym przypomniec bo Ci co nie placa FP z ostatnia wyplata to juz raczej tych pieniedzy nie widza nigdy
ale
Jak np tym pracodawca jest np agencja pracy gdzie dostales zlecenie\\oppdrag i skonczyles i nie wypowiedziales umowy to dostaniesz w nastepnym roku ale jak wypowidziales i nie dostales to powinna zapalic sie lapmka ostrzegawcza bo prawdopodobnie to bedzie oszustwo

Pracodawca nie jest agencją pracy . Jednak to ja złożyłem wypowiedzenie umowy . Czy w takim przypadku tz. wypowiedzenia przez pracownika też przysługuje prawo wypłacenia FP z ostatnią wypłatą ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
442 Posty
Riggman
(Riggman)
Wyjadacz
nie ma znaczenia czy ty wypowiadasz czy pracodawca, musi zaplacic Ci FP pomniejszone o podatek z karty podatkowej przy ostatniej wyplacie. ta nadwyzke podatku z FP to odzyskasz w nastepnym roku jako zwrot uprzedzajac nastepne pytanie o podatek
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Remek Patryk
(Remek Patryk)
Wiking
Dziękuję za informacje
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Remek Patryk
(Remek Patryk)
Wiking
Riggman napisał:
nie ma znaczenia czy ty wypowiadasz czy pracodawca, musi zaplacic Ci FP pomniejszone o podatek z karty podatkowej przy ostatniej wyplacie. ta nadwyzke podatku z FP to odzyskasz w nastepnym roku jako zwrot uprzedzając nastepne pytanie o podatek
Przepraszam, że odświeżam wątek, ale mam problem, aby znaleźć ten paragraf w kodeksie pracy na który mógłbym się powołać podczas najbliższej rozmowy z szefem. Gdzie na stronie urzędowej mogę dokładnie znaleźć ten punkt odnośnie wypłaty FP? Czy Arbeidstilsynet odnosi się gdzieś do tego w swoich przepisach ? Czy ktoś z Was mógłby podpowiedzieć jakiś link itp?
Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
442 Posty
Riggman
(Riggman)
Wyjadacz
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Remek Patryk
(Remek Patryk)
Wiking
Riggman napisał:
www.arbeidstilsynet.no/arbeidsforhold/ferie/feriepenger/
Dziękuje Riggman
Chciałbym jeszcze tylko zapytać: jeśli np. ostatnia wypłatę mógłbym przenieść na Styczeń to wtedy z FP otrzymanym również w Styczniu pracodawca musiałby potrącić podatek ?
Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
442 Posty
Riggman
(Riggman)
Wyjadacz
tak czy siak musi potracic podatek, to jest wlasnie mit wsrod polakow w calej norwegii ze w przyszlym roku nie placi sie podatku a prawda jest taka ze nie placi sie bo juz sie zaplacilo. Karta podatkowa jest tak skonstruowana ze przez caly rok placi sie podatek wyzszy tak ze jak dostanei sie FP to w przyszlym juz nie placisz bo zaplaciles w poprzednim wyzszym podatkiem.

Jak wezmiesz teraz to poprostu bedziesz mial zwrot podatku wyzszy o ten podatek z FP. w kazdej pracy co bedziesz mial pozniej to wraz z ostatnia wylata dostajesz FP minus podatek

Nie warto sie ugadywac z zadnym pracodawca na FP w nastepnym roku bo jak firma zglosi upadlosc to trzeba bedzie pieniadze sciagac z funduszu gwarancyjnego z Nav co po pierwsze trwa a po drugie liczone jest po minimalnych stawkach w branzy a nie z tego co na umowie
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok