Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

reklama | kup tutaj »

Niepełnosprawni w Norwegi - Norwegia

3 Posty
Wiking
Witam! Szukam kontaktu z osobami borykajacymi sie z problemami zdrowotnymi.
Jestem tutaj 2 lata.Przyjechałam do męża,który robi wszystko,zeby mi pomóc.Czy jest ktoś kto ma podobną sytuacje.Z przyjemnąścia nawiąze kontakt.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Helena Supinska
(helena)
Wiking
Czesc ja choruje na cukrzyce i biore zastrzyki cztery razy na dzien ,tez przyjechalam do meza rok temu no jakos daje rade dopiero w srode ide pierwszy raz tutaj do lekarza
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Wiking
Miło,ze ktos sie odezwał.Jesli masz ochotę na popisanie to podam ci nr.
gg.12706572.A gdzie mieszkacie?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -5  
Odpowiedz   Cytuj
25 Postów
Wiking
jako niepełnosprawna w Norwegii, która też przyjechała do męża chciałabym przywitać Was serdecznie. Obecnie jestem w Polsce ponieważ musiałam odszukać swojego lekarza. Póki się da nie korzystam z usług lekarzy w Norwegii. Trochę się boję zmian. Napiszcie jak to jest. Czy lekarze w Norwegii zmieniają leczenie poprzez np. zmianę leków,itd. Boję się pójść na wizytę w Norwegii. Napiszcie oś o tym. Serdecznie pozdrawiam.:
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Wiking
Witam serdecznie w gronie osób powiedzmy z problemami zdrowotnymi.
Ja mogę od siebie napisać,ze jestem zadowolona z lekarzy w Norwegii,ponie-
waż miałam szczęście i natrafiłam na polska panią doktor specjalistke w mojej
dolegliwości.Ja mam RZS.W ciągu 1,5 roku przeszłam 4 operacje.Moim zda-
niem warto sie tu leczyc.Czesto bywam w szpitalu więc mam trochę lepszą
wizję.Pytajcie,służe pomocą.Pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty

(Boshka)
Wiking
Witajcie kobitki) dołaczyłam do norweskiego forum chociaz na stałe mieszkamy z rodziną w Irlandii od 6 lat.Jedna z moich córek ( mają 18 lat blizniaczki) studiuje i jest przekonana ,ze chce zostac geologiem i wyjechac do Norwegii.Jak to w rodzinie i nam zaświtała taka mozliwosc w głowie...ale jest jedno ALE..nasza druga córka jest głeboko uposledzona umysłowo - to taki nasz duzy-mały miś...i w związku z tym ja jako mama jestem bez szans zeby podjąć jakąś prace....nie powiem,ze nie tęsknię do ludzi....dobrze jest się nią opiekować ale marzy mi sie jakaś pomoc od kogokolwiek...zeby móc wyjsc z domu chociaz na chwilę do jakiejś nawet cwiercetatowej pracy)
Czy któaś z Was ma pojęcie jak to wyglada z młodymi osobami niepełnosparwnymi...osiemnastolatka to juz nie dziecko....ale równiez nie rencista ze stazem oracy więc zupełnie nie wiem jak szukać informacji na ten temat. Na jaką pomoc w tej kwestii izna liczyć w Norwegii..po jakim czasie od przyjazdu w ogóle mozna pójsc do kogokolwiek-np.komuna,lekarz rodzinny i spytac o pomoc....Nie chodzi mi o pieniądze konkretnie...ale o pomoc w szerszym znaczeniu..pielęgniarka..jakis ośrodek pobytu dziennego...tu w Irlandii rząd zapewnia rodzicom tzw.Respite czyli ywtchnienie...czyli raz na jakis czas córcia ma zaopiekowane 4-5 dni /24 na dobę...wtedy moge polecic do rodziców, pojsc na spacer, namalować cos..)) przy okazji zapaszam Was kochane do siebie na ciacho...www.boshka-art.blogspot.com

pozdrawiam serdecznie tuz-po-Wielkanocnie) BOZKA
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Z tego co wiem, to jezeli dziecko ma 18 lat, to rodzicom juz nic nie przysluguje, zadna pomoc czy pieniadze, nawet wgladu do dokumentow lekarskich nie maja. Osoba niepelnosprawna dostaje opieke i rente z kommuny - tak to wyglada teoretycznie. A jak jest w praktyce, to niestety nie wiem. Wiem, ze kommuna ma czesto problemy ze znalezieniem miejsca dla osob niepelnosprawnych w instytucjach. Czesto jest to wieczna walka rodzicow z kommuna o pomoc i o to co im sie w sumie prawnie osobom niepelnosprawnym nalezy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
232 Posty
ayot adot
(123456a)
Stały Bywalec
Czesci co do cukrzycy , to tez ja mam i nieuwazam sie za niepelnosprawna z tego powodu taka sama choroba jak nadcisnienie
wszystko fajnie w norwegii jesli ma sie prace. lub jest sie zarejestrowanym bezrobotnym i ma prawo pobytu na dluzej niz 5 lat. Wtedy kommuna ma obowiazek udzielic pomocy - osobie chorej. Jesli to dziecko to sa rozne formy pomocy finansowej , NP. pleiestøtte til barn, trygd., wszystko zalatwia sie przez NAV i to czesto trwa minimum 6 mcy chyba ze ma sie wsparcie. Od NAV i barnevernet ( obp. za bezpieczenstwo dzieci) dostaniesz tez pomoc w znalezieniu odpowiedniej pracy tak abys mogla zajmowac sie dzieckiem. Jesli zajdziepotrzeba mozesz tez dostac velfardspermisjon - czyli urlop platny100% na przewlekle chore dziecko ( jakis procet etatu), mozesz tez starac sie o avlastning plass w instytucji ( przyznawane sa okresowo np, 1 tydzien na miesiac , co miesiac. albo kilka tyg. jednorazowo ) albo mozesz dostac miejsce w kompetansesenter dla dziecka ( tam sa rozne formy pomocy , np, codzienne zajecia , osrodni pracy niepelnosprawnych , szkoly dla niepelnosprawnych)
Wszystko trwa i trzeba miec pozwolenie na pobyt a najlepiej bosetning ( staly pobyt)
dziecko do 7 roku otrzymuje pomoc med zadarmo. karzdy inny ma do zaplacenia pewna sume za wizyty i leki w roku ( w tamtym roku bylo to 1800kr) a powyrzej tego otrzymuje frikort - bezplatne uslugi w danym roku. Uposledzone dziecko ma ta obowiazkowa sume mniejsza.
Mozna tez przez NAV dostac TTkort - darmowe przejazdy dziecka i osoby towarzyszacej taksowka do szkoly, na zajecia, do lekarza
mozna dostac støtekontakt zalatwia sie przez barnevernet i NAV. Ktos bedzie zabieral dziecko np. do kina...
Mozna dostac personlig assistent - v komunie . Ktos bedzie pomagal przy dziecku w domu
mozliwosci jest duzo . Komuny i barnevernet pomagaja bardzo przy niepelnosprawnych. Ale kolejki do pomocy sa dlugie i trzeba sie nachodzic!
Jesli dziecko jest powyzej 18 roku i ma bosetning to ma prawo rownierz do zamieszkania w trygdebolig- taki dom , z wlasnym mieszkaniem i nadzorem medycznym
nienastawialabym sie na pomoc finansowa
za to ma prawo do wielu pomocy rehabilitacyjnych i naukowych za darmo

warunek - prawo pobytu powyrzej 5 lat!!!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
232 Posty
ayot adot
(123456a)
Stały Bywalec
jest problem z dostaniem sie w system pomocy i najlepiej robic to przez barnevernet.Jesli juz dostaniesz sie w system to problemow nie ma. natomiast wszyscy wiemyze bycie niepelnosprawnym lub rodzicem chorego dziecka to praca w pelnym etacie i trzba sie dobrze nachodzic zanim sie czlowiek dopcha do systemu , ale w norwegii jest O CO walczyc! bo mozna dostac duza pomoc.
Na lekarzy polecam uwazac i wybierac obcokrajowcow
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -6  
Odpowiedz   Cytuj
232 Posty
ayot adot
(123456a)
Stały Bywalec
pojsc do lekarza mozesz na drogo dzien od przyjazdu, jesli masz europejska karte ubezpieczenia z twojego kraju. pokrywasz tylko ta czesc za wizyte co wszyscy , egenandell. a prawo do opieki med masz od pierwszego dnia pracy jesli jestes zatrudnion legalnie albo zarejestrowana jako bezrobotny lub w pomocy socjalnej.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok