Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek do 17 maja z rabatem 10%

Takie tam ciekawostki filozoficzne - Norwegia

Czytali temat:
mart enty Riggman (1239 niezalogowanych)
1580 Postów
mart enty
(bodys)
Maniak
Jak wiadomo, Zygmunt Freud stworzył pojęcia nieświadomości i podświadomości. Tylko niektórzy wiedzą o tym, że Austriak – rozochocony sukcesem swoich terminów – próbował spopularyzować także pojęcia: obokświadomości, polewejświadomości, poprawejświadomości, natwojejdwunastejświadomości i wskładzikupodschodamiświadomości. Niestety, ekscentryczne pomysły Freuda się nie przyjęły.
*
Jeden z wielkich filozofów analizujących zagadnienie świadomości, słynny Kartezjusz, znany jest ze zdania „Myślę, więc jestem” (Je pense, donc je suis). Mało kto wie, że pierwotnie Kartezjusz, wielki entuzjasta i propagator ćwiczeń siłowych, napisał: „Lubię podnosić ciężary” (J’aime soulever des poids). Po namyśle wykreślił jednak to zdanie, widząc, że nie ma żadnego związku z resztą jego rozumowania, i zastąpił je znaną nam sentencją o myśleniu.
*

Ekscentryczny XIX-wieczny fabrykant dywanów, Hans Flöggel, zwrócił się do wybitnego filozofa, G.W.F. Hegla, z prośbą o pomoc w zaprojektowaniu „świadomego dywanu”. Flöggel dowodził, że – po pierwsze – Hegel dużo pisze o świadomości, więc ma potrzebną wiedzę, a po drugie – ich nazwiska się rymują, co przyda się w reklamie. Szalony fabrykant zaproponował nawet, że zmieni nazwę swojego przedsiębiorstwa na „Flöggel und Hegel”. Niestety, jego prośba została odrzucona.
*
Karol Marks znany jest z frazy: „Byt określa świadomość”. Niewielu zdaje sobie sprawę, że za kształt tego zdania odpowiada… literówka. Marks, wielki miłośnik byków i wołów, chciał pierwotnie napisać: „Byk określa świadomość” i oddać w ten sposób hołd rogatym olbrzymom. O ironio, zapisując to zdanie, Marks zrobił „byka”, myląc litery.
*
Wybitny filozof Immanuel Kant słynie z pojęcia „transcendentalnej jedności apercepcji”, tłumaczącego pewne aspekty ludzkiej świadomości. Myśląc o tej siejącej postrach nazwie, rzadko zdajemy sobie sprawę z jej ukrytego znaczenia – pierwsze litery niemieckiego transzendentale Einheit der Apperzeption układają się w słowo „TEA”. Kant, zapalony herbaciarz, zaznaczył w ten sposób swoją miłość do popularnego naparu.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:1  
Odpowiedz   Cytuj
445 Postów
Riggman
(Riggman)
Wyjadacz
bodys nudzi ci sie ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-2  
Odpowiedz   Cytuj
1580 Postów
mart enty
(bodys)
Maniak
Riggman napisał:
bodys nudzi ci sie ?
Raczej nigdy mi się nie nudzi. Zawsze jest co robić, gdy najdzie ochota
Zgłoś wpis
Oceń wpis:1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok