Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

zasiłek dla bezrobotnych, czy mogę się starać - Norwegia

Czytali temat:
mateusz barnas Artur Kaminski krzysztof kobierzynski Kasia1252 dosia158 karolkwiek@gmail.com Agnieszka Xyz (4040 niezalogowanych)
10 Postów
adam wojcieszek
(bad811)
Wiking
Witam,
Wiem, że sporo już o tym było, ale o swoim przypadku informacji nie znalazłem, stąd moje pytanie.

Zacznę może od tego, że przedstawię swoją sytuację.

Pracowałem w Norwegii na rafinerii, w systemie rotacyjnym (11 dni pracy w Norwegii, 9 dni wolnego w Polsce). Umowy miałem tylko z rotacji na rotacje, ale znajomi na podstawie tych umów otrzymali zasiłek, więc to nie problem. Ostatnią rotację zakończyłem 29.08.13 i do pracy miałem wrócić 9.10.13. Dwa dni przed wylotem okazało się jednak, że nie wracam- zmniejszono zapotrzebowanie.
Zaznaczę też, że 2013 rok był pierwszym moim rokiem pracy w Norwegii po 5 letniej przerwie.
W tym roku (2013) zarobiłem 124 077,12 koron netto (na rękę).

Chciałbym jechać z rodziną do Norwegii, wynając mieszkanie w Bergen i szukać pracy. Do tego potrzebny mi jest zasiłek, by móc się tam utrzymać na czas poszukiwań.

Moje wątpliwości wynikają głównie z tego, że na stronie NAV jest napisane, ze jednym z warunków jest zarobienie odpowiedniej kwoty w POPRZEDNIM roku kalendarzowym.
Co, jeśli w poprzednim roku nie pracowałem?
Znajomy, który mieszka od kilku dobrych lat w Norwegii, twierdzi, że wtedy liczy się obecny rok, ale wolałbym dopytać tutaj.

Drugie pytanie. Od utraty przeze mnie pracy minął miesiąc. Czy jest jakiś termin po utracie pracy, po którym nie mogę już złożyć wniosku o zasiłek?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

adam
Zgłoś wpis
Oceń wpis:1  
Odpowiedz   Cytuj
1165 Postów
Prz Jar
(PJo)
Maniak
Tak dostaniesz zasiłek ale życzę powodzenia w utrzymaniu siebie i rodziny za 7 tyś koron
Oczywiście jeśli miałeś numer personalny i zameldowanie w NO
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-2  
Odpowiedz   Cytuj
10 Postów
adam wojcieszek
(bad811)
Wiking
Dzięki za odpowiedź.
Zameldowanie będę miał jak wynajmę mieszkanie.
Numer personalny mam- tymczasowy.
Skąd Ci wyszło 7.000 koron? Ponoć płacą 80% miesięcznego wynagrodzenia, czyli w moim przypadku byłoby to jakieś 15 000 koron. Oczywiście wiem, że za tę kwtoę też rodziny nie utrzymam, ale nie chcę jej utrzymywać zasiłkiem. Jest mi on potrzebny na poszukiwanie pracy. Mam trochę zaoszczędzonych pieniędzy na czas poszukiwań.
Aha i przy okazji. Czy na czas kiedy biorę zasiłek przysługują mi child i cash benefit na dziecko?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-2  
Odpowiedz   Cytuj
1165 Postów
Prz Jar
(PJo)
Maniak
Płacą 60% z tych twoich 124 tyś podzielone przez 12 miesięcy minus skatt Na tymczasowy nie dostaniesz zasiłku ponieważ nie mieszkasz na stale w NO i zasiłek ci w tym przypadku nie przysługuje.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:3  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
bad811 napisał:
[quote] Ponoć ..../quote]

www.nav.no/polski

Setki juz chyba razy, zasady otzrymania zasilku,zostaly opisane na forum, ale widocznie przycisk "szukaj w forum" jest wciaz nie do ogarniecia dla niektorych....

Zasilku nie dostaniesz, nie w tym roku kalendarzowym. To tyle, a do przyszlego roku, to juz poczytasz na stronie NAV i na forum i juz nie bedzie "ponoc"
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-6  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
PJo napisał:
Płacą 60% z tych twoich 124 tyś podzielone przez 12 miesięcy minus skatt Na tymczasowy nie dostaniesz zasiłku ponieważ nie mieszkasz na stale w NO i zasiłek ci w tym przypadku nie przysługuje.

PJo, na prawde wiekszy pozytek byl by z Twojego milczenia, niz udzielania rad...(dotyczy obu Twoich genialnych porad w tym watku).
Zgłoś wpis
Oceń wpis:2  
Odpowiedz   Cytuj
10 Postów
adam wojcieszek
(bad811)
Wiking
Lindemans, szukałem informacji na tym forum. Czytałem o zasadach na stronie NAV-u Wszedzie jest informacja, że trzeba zarobić okeśloną kwotę w poprzednim roku kalendarzowym. Ja pytałem co w moim przypadku, jeśli w ubiegłym roku nie pracowałem w Norwegii. Liczyłem na to, że może w takim przypadku prawo mówi o jakimś wyjątku. Stąd mój post.
Jak widać po postach w tym wątku, informacje i tak są sprzeczne.

Szukałem też odpowiedzi na pozostałe moja pytania, nie znalazłem.
Zapytam wiec raz jeszcze, jeśli ktoś zna odpowiedzi, to będę wdzięczny. Jeżeli już było- sorry, nie znalazłem:

1. Rozumiem, że jeśli pracowałem tylko w tym roku w Norwegii, nie mam co liczyć na zasiłek- czy tak?
2. W jakim maksymalnie czasie po utracie pracy można ubiegać się o zasiłek. Czy jeśli zacznę ubiegać się o niego w styczniu (4 miesiące po utracie pracy)- mam szansę go uzyskać?
3. Czy do zasiłku wystarczy tymczasowy numer podatkowy (d-number)?
4. Czy będąc na zasiłku, przysługuje mi child benefit i cash benefit?
5. Według jakiego wzoru wyliczana jest wysokość zasiłku?
6. Czy by ubiegać się o zasiłek muszę być zameldowany od jakiegoś czasu wstecz, czy też wystarczy że zamelduję się np na dzień przed złożeniem wniosku o zasiłek?

Wszystkim z góry dziękuję za rzeczowe odpowiedzi, dzięki którym nie będę musiał używać słowa "ponoć"
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1165 Postów
Prz Jar
(PJo)
Maniak
Juz ci parę razy udowodniłem różne kwestie
Tłumacze jak najprościej dla faceta.
A jak dostanie zasiłek nie mieszkając na stale w NO?
Przerabiałem temat podobny z innymi ludźmi
Zgłoś wpis
Oceń wpis:2  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
bad811 napisał:
Lindemans, szukałem informacji na tym forum. Czytałem o zasadach na stronie NAV-u Wszedzie jest informacja, że trzeba zarobić okeśloną kwotę w poprzednim roku kalendarzowym. Ja pytałem co w moim przypadku, jeśli w ubiegłym roku nie pracowałem w Norwegii. Liczyłem na to, że może w takim przypadku prawo mówi o jakimś wyjątku. Stąd mój post.
Jak widać po postach w tym wątku, informacje i tak są sprzeczne.

Szukałem też odpowiedzi na pozostałe moja pytania, nie znalazłem.
Zapytam wiec raz jeszcze, jeśli ktoś zna odpowiedzi, to będę wdzięczny. Jeżeli już było- sorry, nie znalazłem:

1. Rozumiem, że jeśli pracowałem tylko w tym roku w Norwegii, nie mam co liczyć na zasiłek- czy tak?
2. W jakim maksymalnie czasie po utracie pracy można ubiegać się o zasiłek. Czy jeśli zacznę ubiegać się o niego w styczniu (4 miesiące po utracie pracy)- mam szansę go uzyskać?
3. Czy do zasiłku wystarczy tymczasowy numer podatkowy (d-number)?
4. Czy będąc na zasiłku, przysługuje mi child benefit i cash benefit?
5. Według jakiego wzoru wyliczana jest wysokość zasiłku?
6. Czy by ubiegać się o zasiłek muszę być zameldowany od jakiegoś czasu wstecz, czy też wystarczy że zamelduję się np na dzień przed złożeniem wniosku o zasiłek?

Wszystkim z góry dziękuję za rzeczowe odpowiedzi, dzięki którym nie będę musiał używać słowa "ponoć"



Nie, nie bedzie wyjatku, ze wzg. na kolor wlosow, albo miejsce urodzenia prababki...

Dalej :
1 - dobrze rozumiesz.
2 - nie okreslone, mozesz w styczniu.
3 - tak
4 - tak
5 - 62,4% rocznego dochodu brutto (dzielone na tygodniowki - rowniez brutto !)
6 - mieszkasz lub przebywasz w Norwegii w dniu skladania wniosku

Wszystki te informacje sa na stronie NAV, ktora Ci podalam i wlakowane na froum bez konca...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:4  
Odpowiedz   Cytuj
103 Posty
nat pat
(oiom)
Początkujący
a gdzie pracowales w ubieglym roku?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-3  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok