Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek do 17 maja z rabatem 10%

rejestracja małżeństwa w Norwegii - Norwegia

14 Posty
ANIA SZALIŃSKA
(Aniap)
Wiking
Witam,
mam pytanko d wszystkich par, które zawierały związek małżeński w No w Ambasadzie Polski w Oslo.

Czy rejestrowaliście Państwo swój związek małżeński również w Norwegii?
Konsul, udzielił nam inf., że jesteśmy małżeństwem prawnie na terenie Polski, i mogą wymagać w No aby się również zarejestrować. Należy mieć przetłumaczony akt małżeństwa na norweski i należy złożyć go w odpowiedniej placówce tylko jakiej??Wink) czy są problemy, ze strony norweskich urzędów jeśli się nie zarejestrujemy, np. w sakate, udi, politi , Nav itd itd.

Przyznam, że dziwny zwyczaj rejestracji małżeństwa. ale cóż.
Jeśli mają być poźniej problemy to wolę to załatwić.

Doradźcie coś dobrzy ludzie!

Pozdrawiam Anka
Zgłoś wpis
Oceń wpis:3  
Odpowiedz   Cytuj
2387 Postów
Sethur Asher
(Sethur)
Maniak
Przetlumaczony (notarialnie) akt zawarcia malzenstwa zanosisz do Folkeregisteret lub Skatteetaten w swojej gminie.
Nie ma znaczenia to ktorego, obydwa urzedy zajmuja sie uaktualnieniami.

Jest to o tyle istotne ze w zwiazku za formalizacja zwiazku zwykle podaza zmiana nazwiska. Wtedy przedstawiasz dodatkowo paszport z nowym nazwiskiem. Problemow generalnie nie ma.. bo niby jakie mialyby byc(?). Zgloszenie zmiany stanu cywilnego jest przydatne kiedy: rozliczasz sie ze skarbowka lub kiedy chcesz wykazac zdolnosc kredytowa...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
14 Posty
ANIA SZALIŃSKA
(Aniap)
Wiking
dziękować
czyli idziemy tłumaczyć akt zawarcia małżeństwa, i powoli się rejestrujemy tutaj
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-4  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Hilton)
Wiking
Sethur, a nie jest tak ze kredyt mozna wziac z kolega? Ja mam takie info... nie trzeba miec slubu aby wziac z kims kredyt na spole. Malo tego, moza sie dogadac ile procent na kogo przypada do splaty.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Piotr M
(Hektor)
Wiking
Jeśli ślub był w Norwegii to nie wiem ale może komuś się przyda jak brał ślub w Polsce.
Nas poimformowano, iż potrzebny jest "Apostile" - to jakaś pieczątka na orginałach aktu małżeństwa oraz przetłumaczonego aktu małżeństwa (przez tłumacza zaprzysięgłego) i opłata w MSZ w Warszawie ok. 60 zł. Wysyłać to razem z kserem przelewu do MSZ w Warszawie i dopiero jak odeślą Tobie z powrotem to z tym do urzędu w Norwegii, a oni już ponoć wszędzie zmienią sami dalej nazwisko. Tak przynajmniej nam powiedziano.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Hilton)
Wiking
A jaki to jest "tłumacz zaprzysięgły" ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-1  
Odpowiedz   Cytuj
26 Postów
Aleksandra F. Eriksen
(Polish Connection)
Wiking
Apostile jest wymagana przez niektore urzedy (skatteetaten)... Nie ma reguly, ze zawsze bedzie potrzebne. Czasami wystarczal sam akt malzenstwa na druku unijnym.

Tlumacz przysiegly ma uprawnienia do przystawienia pieczatki, ktora gwarantuje zgodnosc tlumaczenia z oryginalem.

A co do pozyczki, to fakt, nie ma znaczenia, czy biora ja malzonkowie, czy np. trojka znajomych. Zdolnosc kredytowa bedzie sie liczyc od wszystkich osob razem, ktore biora pozyczke. Ale tylko malzenstwo bedzie sie moglo rozliczac "razem" czyli ze wspolnym dlugiem, znajomi nie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:1  
Odpowiedz   Cytuj
2387 Postów
Sethur Asher
(Sethur)
Maniak
Hektor napisał:
Jeśli ślub był w Norwegii to nie wiem ale może komuś się przyda jak brał ślub w Polsce.
Nas poimformowano, iż potrzebny jest "Apostile" - to jakaś pieczątka na orginałach aktu małżeństwa oraz przetłumaczonego aktu małżeństwa (przez tłumacza zaprzysięgłego) i opłata w MSZ w Warszawie ok. 60 zł. Wysyłać to razem z kserem przelewu do MSZ w Warszawie i dopiero jak odeślą Tobie z powrotem to z tym do urzędu w Norwegii, a oni już ponoć wszędzie zmienią sami dalej nazwisko. Tak przynajmniej nam powiedziano.


Nam tez powiedziano w konsulacie, ze potrzeba Apostille.

Zalatwilismy to bez zadnych komplikacji samym tlumaczeniem.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-1  
Odpowiedz   Cytuj
2387 Postów
Sethur Asher
(Sethur)
Maniak
Hilton napisał:
Sethur, a nie jest tak ze kredyt mozna wziac z kolega? Ja mam takie info... nie trzeba miec slubu aby wziac z kims kredyt na spole. Malo tego, moza sie dogadac ile procent na kogo przypada do splaty.

Ach pewnie ze mozna, tylko oferta dla niesformalizowanych jest nieco gorsza niz dla sformalizowanych... bo przeciez ryzyko nizsze hehehe...teoretycznie Z tym procentowym dogadywaniem sie ile procent na kogo przypada juz tak latwo nie jest, bo komplikacje pojawiaja sie kiedy dochodzi do rozliczen rocznych, a bank bardzo ostro kasuje za traktowanie indywidualne.. wiem, bo tak tez kombinowalem Wtedy po prostu bierze sie dwa niezalezne kredyty...

Zasady ogolne, tak jak pisze PolishConnection...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:2  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(DVD)
Wiking
Sethur napisał:
Hektor napisał:
Jeśli ślub był w Norwegii to nie wiem ale może komuś się przyda jak brał ślub w Polsce.
Nas poimformowano, iż potrzebny jest "Apostile" - to jakaś pieczątka na orginałach aktu małżeństwa oraz przetłumaczonego aktu małżeństwa (przez tłumacza zaprzysięgłego) i opłata w MSZ w Warszawie ok. 60 zł. Wysyłać to razem z kserem przelewu do MSZ w Warszawie i dopiero jak odeślą Tobie z powrotem to z tym do urzędu w Norwegii, a oni już ponoć wszędzie zmienią sami dalej nazwisko. Tak przynajmniej nam powiedziano.


Nam tez powiedziano w konsulacie, ze potrzeba Apostille.

Zalatwilismy to bez zadnych komplikacji samym tlumaczeniem.


To ja juz wszystko rozumiem
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok